JCJC Honor Roll-Dean's List

Written By: Teresa McCreery
Email Address: teresa.mccreery@jcjc.edu
Date Submitted: 2018-01-10 15:25:38

JCJC Honor Roll    JCJC Dean’s List  Fall 2017       
                    

Athgarvan, Kildare-Ireland: Thomas Greg Carlile.
Co. Waterford-Ireland: Glenn William Waters.
Granollers, Barcelona-Spain: Judith Verdaguer.
W. Yorks-United Kingdom: Lucas Jordan Middleton.

Leroy, AL: Carley Rae Carpenter.
Millry, AL: Thomas Maurice Loper.
Jacksonville, FL: Deontai Ontarioi Williams.
Jefferson, GA: Rachel Grace Perkins.
Buffalo, NY: Brad Mark Zaffram.   
Stone Mountain, GA: Marquez Terrell Bembry.
Stone Mountain, GA: Chrystal Ogochukwu Ezechukwu.
           
Amite  Smithdale: Destinee Airelle Morgan.
Amite  Summit: Sarah Elizabeth Brock.
Clarke  Meridian: Sal Steven Bilello.
Clarke  Quitman: Octavius A Altman, Kimberly Lynn Dikes and  Hayden Christian Myrick.
Clarke  Shubuta: Samuel Travis Tucker.
Clarke  Stonewall: Devon Shantavis Williams.
Covington Collins: Darius Dequian Barnes, Falon Heather  Boler, Andrea Nicole  Bonds, Qutina Shanta Booth,  Eliza Claire Butz, Ariel Shaqua Carter, Kirsten Danielle Jones, Abby Grace Kimbrough, Kimberly Shanta Magee, Alondra DeCaprice Martin, Raven Symone  McLeod, Mackenzie Elizabeth Moreau, Bethany LeeAnn Nobles, Anna Kathryn Saucier, Madison Paige Seger, Eric Juanya Sheppard, Ashley Jo Smith, Kelly Marie Smith, Asia Kshanna Starr, Christopher David Thames, Allie Keyera Trotter, Hayley Madison Vineyard, Hunter Austin Wade, Keith Antoine Watson, Zakyia Ja'loise Weathersby and Kathryn Angelica White.
Covington Mount Olive: Jasmine Audrianna Ducksworth, Lori Ann Hollingsworth, Ericka Hope Ingram, Jessie Morgan  Ponder and Kameryn Leigh Walker.
Covington Seminary: Chertricia Cormelia Alvarez, Anna Gail Cascio, Justin Tyler Davis, Kaitlyn Jade McQueen and Maura Shea Pendleton.
Covington Sumrall: Kristopher Adam Chambliss.
Covington Taylorsville: Dean Morrison Menzik.
Forrest Brooklyn: Bailey Nacole Austin.
Forrest Hattiesburg: Tristia L Abner, Olivia Earlesha Barlow, Carolyn Kay Bullock, Laylee Beth Burchell, Tiffany Katherine Dyal, Kentessa Kenya Fairley, Sommer Nicole FitzGerald, Davis Alexander Gibson, Marshedia Denee Graise,  Savanna Elise Hayes, Charleise Tonai Hill, Candace Nicole Kendrick, Brandon William Kneipp, Alice Christine Legg, Da'Vondra La'Nik Lynch, Michael Lemonte McGowan, K.C. Bryant McKissack, Keila Joyce Mitchell, Amber Nicole Moore, Mitchell Scott Murphy, Destany Nicole Parks, Samuel Matthew Rainey, Lyn Holliman Severson, Chyvonne La'trece Simpson, Ashley Rachelle Smigielski, Ryan Curtis Weible and Rebecca Ann Yandell.       
Forrest Petal: Morgan Alexis Barnett, Savannah Leigh Barnett, Devin Lee Boudreaux, Kaitlyn Christine Craig, Jennifer Nichole Cruz, Carley  Noel Dye, Clint Jeffrey Ford, Nicholas Lane Gibson, Kaitlyn Leighann Graham, Aimee Colleen Green, Anna Catherine Hampton, Casey Jade Jones, Benjamin Alexander Kirkland, Emily Lauren Lott, Taylor Michelle Magee, Kimberly Dawn Merrill, Katherine Anna Monty, Carolann Olivia Moranville, George Washington Nicholson, Addison Rush  Peek, Austin Lamar Roberts, Khattab Bassel Saleh, Johnathan Gerald Scott, Haley Morgan Sledge, Jordan Leigh Trimm, Robert Joseph Vicknair and Katelyn Eshy Ware.
Franklin Bude: Takia Tashiuna Jackson.
Franklin Roxie: Sarah Elizabeth Conn.
George Lucedale: Colby Leo Charlton, Joni Marie Creel, Davis Scott Hicks, Maegan Elizabeth McAdory, Claudia Mae Passeau, Elizabeth Jane Rouse and Tyler Keith Rouse.
Greene Leakesville: Kenneth Joshua Anderson, Thomas Andrew Breland, Mason Rayborn Clark, David Wendell Helton and Ashton Sierra West.
Greene Lucedale: Brittany Ann Blankinchip and Bridgette Leigh Holland.
Greene McLain: LeeAnna Marie Dunnam and Jordan Diane Roberts.
Greene Neely: Lyle Joseph Ledet.
Greene Richton: Efird Lane  Eubanks, Millicent David Finley, Tori Juanice Kitchens, Leoma Carnelius Stallworth, Holly MaryAnn Updegraff and Carla Marie Walley.
Harrison Biloxi: Zakiah Khaleel Almatrood and Richard Logan Pippen.
Harrison Gulfport: Micaela Shardae Johnson, Samantha Nicole Lawrence, Simone Antoinette McKinney, Kyle Robert Shepherd and Alexandria Madison Wittneber.
Harrison Pass Christian: Mary Helen Sherman, Samantha Marie Steele and  Devonte Janariol Toles.
Hinds  Byram: Chelsea Brianna Chestnut.
Hinds  Clinton: William Barrett Barham and Franklin Andrew Jolly.
Hinds  Edwards: Avery D. Rhodes.
Hinds  Jackson: Johnny Lee Bingham.
Hinds  Terry: Hannah Lee Walters and Aijalon DeZion Wilson.    
Jackson Ocean Springs: Johnathan Tate Pepper.
Jackson Pascagoula: Robert Michael Cunningham and Jacquez Kordell Green.
Jackson Vancleave: Calton Robert Bakker, Blake Saul Blacksmith.
Jasper Bay Springs: John Douglas Cannon, Brelon Hawkins Hendry, Jalessa Rochelle Keyes, Sydney Grace Leavitt, Andreas LaSean Pickens, Kendalen Carol Russell, Rustin Kyle Smith, Wyatt Abram Strite, Gabrielle B Thomas, Tyler Keith Ulmer and Tyus Laquon Wilson.
Jasper Heidelberg: Madeline Jeanette Collins, James Halcyon Morgan and Tyreke DeAndre Terrell Thomas.
Jasper Laurel : Sadie Evelyn Ricketson.
Jasper Louin: Daniel Stephen Davis, Alexus Julian Ishee, Ethan Daniel Kilpatrick and Haylee Victoria  Smith. Jasper Paulding: Malik Rashad  Porter.
Jasper Stringer: Jana Carol Graham, Jacob Stanley  Phillips and Brianna Lynne Williams.
Jasper Vossburg: Ebony Sharae Shelby.
Jefferson Davis Carson: Jason Paul Wambolt.
Jefferson Davis Oak Vale: Micheal Edward Goddard.
Jefferson Davis Prentiss: Slade Allen McNeil, Madison Kathryn Miller, Kolton Ned Sanders, Sarah Elizabeth Sherman.
Jones Ellisville: Caleb Ethan Baker, Chanler Corrine Baker, Emanuel J Barber, Bridgette Marie   Boleware, Ahjana Aniya Buckley, Tony Marshall Buster, Antonicia N Collins, Brianna Kiara Francis, Jessica Gonzalez, Karlee Rae Husband, Thomas Kirk Johnson, Raven Leah Lapeyrouse, Paul Grayson Livingston, Mikala Robin McCraw, Madison Kierra McGee, Asha Desean McGown, Dalton Palmer Morgan, Hannah Faith Morris, Angelica D Nix, Ryan Alexander Nowell, Madison Brooke Odom, Annamarie Sustitia Overland, Sean Peoples, Victoria Amber-Sue Pounders, Montreke Michael Pruitt, Troy Lin Roberts, Reid Hill Robertson, Beverly Jill Smith, Emily Elise Smith, Aryonne Yvette Smith-Tribble, Kimberly Brooks Trosclair, Jessica Leeann  Wade, Cheyenne Adahlia Wheat and Cathrynn Elizabeth Williams.
Jones   Hattiesburg: Sarena Michelle Evans-Hutchins and Maisen  Bethany Keyes.
Jones   Heidelberg: Maegan Rose Adams, Tiffiany  Nicole  Lightsey, Ivey Wree Robinson and Hannah Charlcy Smith.
Jones   Laurel: Manuel De Jesus Alvarado, Cristal E. Bautista, Lesly Yissel Benitez, Kristina Lauren Buckley, Brittany Danielle Burnham, Kaileigh Goode Burns, Kaleigh Elizabeth Byrd, Madison Blakely Chatham,  Brody  David  Doggett, Emily Leann Dunagin, Justin Hunter Dyess, Linda Mercedes Echenique, James BenJamin Taylor Gatlin, Alisha Jennet Graham, Scarlett Rose Gully, Blake Allen Harrington, Lauryn Ashley Heidelberg, Natalie Delecia Herndon, Jared  Powell Herrington, Christopher Zachary Holifield, Gemma Ann Hoodless, Harleigh Elizabeth Howell, Crawford Joseph Hunter, Trevor Reid Ishee, Jason Wade Kepley, Dayquon Tariq Killings, Laken Sherry Kimberlin, Sydney Nicole Kitchens, Christopher Jacob Knight, Willie Roy Loftin, Alexis Ramawii Lowry, Raysita Juliana  Maharani, Breunna Shuntal McCann, Katherine Elizabeth McCarter, Semaj T McCray, Shi'Joura K McCray, Jakeria Dominic McGilberry, Kaitlin Danielle McLain, Kaylee Elizabeth McLaurin, Rhen Andrew McLeod, Brittany Laquay Millsap, Coleman Ray Mozingo, Zaria Ja'Lexus Nycole Nixon, Marla Danielle Parker, Daniel Kade Pierce, Taylor Victoria  Pippin, Gabriel Timothy Rayner, Katelyn Elizabeth Regan, Brianna Brooke Riley, Jermarcus Lovell Ross, Trevor Alexander Schwartz, Willie Thomas Segrest, Matthew William Sexton, Charlie Eugene Smith, Raiqualah Najiah Smith, Lauren Elise Stevens, Hattie Catherine Taylor, Kaely Ann Thomas, Austin Glenn Thompkins, David Alonzo Thornton, Kalley Danielle Tolbert, Hannah Brooke Turner, Logan Braydon Walters, Kyra Kariane Wardell, Sidnee Raine Watkins, Hannah Madison Weems, JaMarcus Trayveon White, Derrick Monroe Williams, Madison Claire Williams, Reed Austin Windham, William Lyle Wood and Paige Victoria Wright.     
Jones   Moselle: Haley Brett  Bounds, Dallas Caleb Brownlee, Cheyenne Dakota  Fraun, Breanna Kaitlyn Karoly, Ashley Michelle Long, Benjamin Moody Martin, Taylor Danielle Patterson, Joseph Zachery Robinson, Lizbeth Paz Sanchez, Dustin Fredrick Schexneider, Charlie Marie Shattles, Tammie Lanette Walters.
Jones   Ovett: Caitlin Nicole Broome, Jesse Todd Hinton, Conner Reed Landrum and Tanner McCoy Walters.
Jones   Richton: British Ileana McKenith and Paige Renee Myrick.
Jones   Sandersville: Molly Olivia Mize.
Jones   Soso: Chelsa Autumn Anderson, Quentin Sace Buck, Preston John Coleman, Lela Katherine Papania, Isabella Noel Smiley, Caleb Gerald Walters and Kimberly Jane Williams.
Jones   Taylorsville: April Chardea Barnes and Cody Ryan Holloway.
Lamar  Hattiesburg: Brandi  Nicole  Burge, Emily Allison Burnett, Darian Elizabeth Cooley, Ryan Nichole Craig, Hannah Nicole  Dukette, Kristen Laurel Hataway, Luke Mills Hudson, Alyssa Tatiana Jensen, Brady Michael Kepper, Sariah Aundreya Knight, Julianna Hayes Lee, Macaleigh Clayre Mancuso, Laken Grace Rogers, Allyson Elizabeth Smith, McCory Sean Smith, Nicolas Adam Vines.
Lamar Lumberton: Clayton Thomas Kelly and Steven Bradley Kelly.
Lamar Purvis: Amber Michelle Baygents, William Andrew Bowman, Nicholas R Brackman, Frankie Dylon Chisholm, Areauna E'Lexus Davis, James Parker Floyd, Kristen Kay Holmes, Ethan Phillip Jackson and Macy LeAnne Kohnke.
Lamar   Sumrall: Kaleb David Michael Ashmore, Emily Jane Clement, Clinton John Davis, Shawn Russell, Griffin, James Tyler Jones, Lacey Anita Middleton and Trenton Riley Williamson.
Lauderdale Collinsville: Jacob Andrew Mason.
Lee Tupelo:  John Stephen Matthews.
Madison Madison: William McPherson Hicks, Amber Cherice Sutton and Robert Sewell Woody.
Marion Columbia: Madelyn Avery  Ham, Michaela Noel Malcolm, Sean  Nicholas McCraw, Sierra Layne Parker, Alyssa Marie Pearce and Scott Allen Prats.
Marion Tylertown: Megan Irene Pounds.
Monroe Greenwood Springs: Angel Denise Guyton.
Noxubee Macon:  Shaunderius Kiwan Conner and Edison Jaquez Little.
Oktibbeha Starkville: Michael Frederick Godley.
Perry Beaumont: Zackary Chase Sylvester and Taryn Nichelle Tyree.
Perry New Augusta: Brad Edward Herring.
Perry Ovett: Brendon Carl Hollimon.
Perry Petal: Chyanne Chayce Jackson.
Perry Richton: Keely Shaye Beasley, Samantha Dusty June Brown, Anna Elizabeth Draughn, Sophia Cathleen Finley, James Daniel Hall, Zayra Larissa Jimenez, Abbigail Hope Ledet, Rhonda Verginia McSwain, Margaret Elizabeth Pittman, Maggie Elizabeth Smith and Kristin Faith Williford.
Pike McComb: Karea Melissa Welch.
Rankin Brandon: Victoria A Carter, Macy Jane Gordon, Grayson Rayne  Harrison, Mia Dianne  Holmes, Kristopher Ryan McElroy, Christian Sherea Millwood and Christopher Luke West.
Rankin Braxton: Hannah Nichole Marshall.
Rankin Mendenhall: Robert Clinton Christman.
Rankin Pearl: Natalie Marie Davis and Haleigh Renee' Fitzgerald.
Rankin Richland: Rhiannon Katherine Gordon.     
Simpson Magee: William Lawrence Jaydon Crane, Garrett Adams Grubbs, Reginald De'Aaron D'John Nelson, Alison  Nicole  Padgett, Christina Virginia Thornton, Emily Grace Wallace and John Conner Westmoreland.
Simpson Mendenhall: Kelsha Nyshunderia  Loftin,  Alexi Amanda Shows, Jonah Leandre Sterling and Tara Leanne Williamson.
Smith Forest: Jack Taylor Batte and McKenzie Marie Tanner.
Smith  Louin: Dalton Ray Ainsworth and Douglas Dakota Stringer.
Smith  Mize: Matthew Ran Adams, Anthony Blake Hall, Summer Michelle Hutchinson, Bethany Brianna Pace, Natalie Brooke Rice and Andrew Charles Yeager.
Smith  Morton: Catherine Grace McIntyre and Sadiko Autumn Sullivan.
Smith  Mt. Olive: Brandon Chase Malley.
Smith  Raleigh: Kayla Denise Crumpton, Ansley Eloise Johnson, Leshawna Salisa Keyes, Aiden Brianne Rayner and Mason Patrick Wells.
Smith  Stringer: Joshua Adam Dixon.
Smith  Taylorsville: Tera Briann Ainsworth Williamson, Tucker Jamison    Boykin, Jessie Michael Brown, Alexus Cheyenne Hickson, Emily Joy McLaurin, Zyia Lashaye Nixon, Kelli Dawn Norris and Madison Michaela White.
Stone Wiggins: Brycen Ray Burge and Laura Elizabeth Owen.
Walthall Tylertown: Cynthia Elizabeth Anders, Madison Dawn Fairburn, Aurielle Alexius Smith and Kelsey Nicole  Woodard.
Warren Vicksburg: Roosevelt Lawayne Brown, Anna-Claire Elizabeth McKellar, Malcolm S Miller andTyra Dewann Prentiss.
Wayne Buckatunna: Aaron Damian Beasley and Christopher Jerome Powe.
Wayne Clara: Laken Breann Freeman.
Wayne Laurel: Amber Richelle Meadows and Bailey A Porter.
Wayne Shubuta: Houston Forest Johnston and Chaseanna Sharae Lacey.
Wayne State Line: Amber Avionna  Davis.
Wayne Waynesboro: Makayla Leigh Arnold, Emily Leigh Beard, Chase Elie Bedwell, Amber Darlene Brewer,  Christol Denise Cherry, Bryce Leland Cooper, Destani Star English, Morgan Erin  Freeman, Quantessa Quashae Gandy, Bethany Alexis Hill, Starren Blair Jones, Patric James Langley, Tammie  Corrina Lofton, Justin Cody May, Chelsea Elise McCarty, LeAnna Mae McCollough, Felisa Nicole McDonald, Shakeriuna Kimbreia Lasha McDougle, Travonta Ocatavious McFarland, Lateria Danielle McGrew, Jordan Ambrosia Mills, Olivia Faith Mills, Tomas Austin Mills, Cara Brooke Phillips, Jesslyn Sasha Pitts, Abigail Faith Powell, Jessica Nicole Russell, Dakota Lyn Shoemaker, Skyler Montana Williams and Janecia Jhyrez Wilson.
Wilkinson Woodville: Colby Jarrell Dorsey.

 

More News