JCJC Fall Honor Roll - Dean's List

Written By: Teresa McCreery
Email Address: teresa.mccreery@jcjc.edu
Date Submitted: 2017-01-25 15:23:13

 JCJC Honor Roll  Dean's List  Fall 2016                          

 
Russia, Nakhodka, Primorsky Krai: Anastasiia Bukhanova.
Alabama, Monroeville: Courtney Helen Parker.
Louisiana, Clinton: Callie Ann Venable.
Texas, Lago Vista: Jarid Scott Miller.
Adams Hattiesburg: Karrigan Lea-Ann Eidt.
Amite  Gloster: Jasmine Danielle Walker.
Amite  Liberty: Danek'Qua Danielle Henry.
Amite  Smithdale: Destinee Airelle Morgan.
Amite  Summit: Sarah Elizabeth Brock.
Bolivar Cleveland: John Andrew Hawkins.
Carroll McCarley: Cori Lane McCrary.
Claiborne Port Gibson: Charlie Lee Watson.
Clarke Meridian: Haylee Dawn Riley.
Clarke Quitman: James Lee Browning, Dalton Bodie Dickerson, Dre'Anna La'Shay Gates and  Lauren  Elizabeth Smith.
Clarke  Vossburg: Amber Lynn Rowell.
Covington Collins: Fate Massengale Eiland, John Adam Hart, Megan Nichole Herrin, Victoria Morgan  Hosey, Blake Dell Lightsey, Shelton  Joel Meeler, Kathryn Rae Taylor, Miranda Keri Taylor and Karla Ann Wilson.
Covington Mount Olive: Wesley Dale Ashley, Jacqueline   Nicole  Grantham andLori Ann Hollingsworth.
Covington Seminary: Ryan Shane Aultman, Hannah M Dutton, Laken Sierra Magee, Kaitlyn Jade McQueen and Shannon Thomas Wheat.
Covington Sumrall: Carmin  Adrianna Childs and David Joseph Jameson.
Forrest Brooklyn: Bailey Nacole Austin.
Forrest Hattiesburg: Bryan Jerald Barnes, Noah Lance Billingsley, Raygan Marie Brossette, Kenneth Richard Carter, Megan Marie Cash, Mary Cathryne Crutchfield, Kenya Latrece Culpepper, Shinadah Monique Edwards, Braxton Fletcher Eubanks, Clarence Le'Roy Johnson, Chelsey Lyn Jones, Alice Christine Legg, William Robert Lowery, Caine Anthony Martin, Zebre C Moore, Brianna Nicole Nelson, Jeremy Lee Nisse, Ruby Rai'lyn Norwood, Matthew James O'Quinn, Rebecca Anne Reeves, Joel Thomas Shay, Kelly Ann Snyder, Megean Alexia Spight and Sylvia Diana Elizabeth Sullivan.
Forrest Lumberton: Kayleigh Trace Patrick.
Forrest Petal: Steven Grant Carnahan, Kristen Alexandria Cook, Barry D Gibson Jr., Stephanie Nicole Gleisner, David Seth Greer, Abbey Gunn, Forrest Andrew Harvey, Ryan Dakota Harvey, Seairra L Hayes, Jacob Matthew Hiatt, Hannah Nicole Johnston, Briana Joy Lewis, Stephen Douglas Lewis, Tessa Amae Lichtenhan, Baylee Erik Macisaac, Victoria Lynn Matos, Amber Lynn Mills, Katherine Anna Monty, Kevin  Ray Parkin, Olivia Grace Rhodes, Amanda Rich, Austin Lamar Roberts, Dalton Glenn Ross, Katlyn Danielle           Schrimpshire, Johnathan Gerald Scott, Jared Michael Sewell, Haley Morgan Sledge, Victoria Marie Spiers, Brittany Victoria Thomas, May Lia Tran, Rachel R Westmoreland, Jonathan Dawson Wilkerson and David Anthony Williams.
George Lucedale: Elizabeth Susanne Braddock, Joni Marie Creel and Jerrica Brooke Miller.
Greene Leakesville: John V Roberson.
Greene McLain: John Sampy Holland.
Greene Neely: Alicia Nicole  Nolan.
Greene Richton: Madison Grace Cochran, Huston Alexander Kittrell, Angelo Tre'son Peters and Carla Marie Walley.
Greene State Line: Austin Hunter Parnell.
Hancock Bay St. Louis: Abrey Leigh Strong.
Hancock Kiln: Brina  Ashley Breaux.
Hancock Waveland: Brandon Keshawn Jones.
Harrison Biloxi: Sabrina Jean Sagers and Zachary Alexander Torricelli.
Harrison Gulfport: Grace Alexandra Carter, Benjamin Jacob Stiglets and Trevor Eric Terry.
Harrison Saucier: Madison Bailey Burge.
Hinds Clinton: Devon Michael Griffin.
Hinds Jackson: Brooklyn Janea Leverette, Michaela Lamia Lindsey and Chase Tyler Pennington.
Jackson Moss Point: Nathan Cohen and Jacob Clyde Vick.
Jackson Ocean Springs: Johnathan  Tate Pepper.
Jackson Pascagoula: Jacquez Kordell Green, Catherine Elizabeth Locklear and Ramon Derrell Patton.
Jackson Vancleave: Shiann Frances Nichols.
Jasper Bay Springs: Rebecca Leigh Cargile, Julie Elizabeth Fail, Laquisha Katrice Gavin, Zachary Paul Hightower, Lydia June Hinton, Brock Colin James, Jalessa Rochelle Keyes, Lance Kason Kinslow, Loc Thuy Le, Adam Craig    Lillie, Michael Delane McCraw, Abigail Rose Odom, Fallon Rebekah Sims, Andrew Eddie Stevens, Jeremy Blake Stevens and  Tyler Keith Ulmer.
Jasper Heidelberg: Phillip Mason Gray, Erica Jeanell Hobson, Mikala Breanne McLaurin, Patronia Denise Milsap, James  Halcyon Morgan, Kendra Nicole Russell, Tyreke DeAndre Terrell Thomas and Le'kilo Montreon White.
Jasper Laurel: Christopher Michael Anderson, Mandy Ellise Hester, Anthony Scott Hill and Jena Nichole Yeager.
Jasper Louin: Brianda Marshell Blackwell, Charles Franklin Daniels, Elam Lee Davis, Rebecca  Lynn Fries, Ashley Nichole McDonald and Haylee Victoria Smith.
Jasper Paulding: Malik Rashad Porter and Melanie D'anne Trotter.
Jasper Raleigh: Robia Sherae Bobbett.
Jasper Stringer: Jana Carol Graham, Bridges Case Johnson, Austin Reid King, Miranda Shale Reese, Jessie Mason Simmons, Cassandra Rachelle Wilson and Haylee Alexandria Windham.
Jasper Vossburg: Morgan Lindsey Holifield.
Jefferson Davis Bassfield: La'Precious Monquette  Lewis, Alexandria Tytianna Price and Samuel Jasiah Wambolt.
Jefferson Davis Mt. Olive: Andrew Smith.
Jefferson Davis New Hebron: Jason Marshall Hinton.
Jefferson Davis Oak Vale: Micheal  Edward Goddard.
Jefferson Davis Prentiss: Matthew Elliott Barnes, Courtnay Lorraine Evans, Samantha Elizabeth Jones, Jasmine Shaquilla Price, Tyler Chadwick Shivers and Myyah JaNae West.

Jones Ellisville: Zachary Austin Biglane, Amanda Leigh Boleware, Ashlynn Rayne Breland, Natalie Nicole Buckley, Rachel Suzanne Ellzey, Dylan Milton Finch, Jerika Katlyn Graham, Raven Grace Graham, Kelly Finch Graves, Aleigha Melissa  Hebert, Leslee Ann Higgs, Cayden Granger Hill, Landon Marquell Jackson, Julious Anthony Jefferson, Alexandria Denise Johnson, Kayla Lourel King, Whitney Anne Ledet, Jacob Scott Lightsey, Paul Grayson Livingston, Kristen Leigh Martin, Madison Renee McAlpin, Pamela G McDonald, Asha Desean McGown, Kathleen Schinell Murphy, Emily Rosemand Norwood, James Brandon Perry, Sharon Leigh Pittman, Peyton            Dwayne Pitts, River Caleb Prince, Kaylee Brianna Rayner, Troy Lin Roberts, Cody Lane Robertson, William Cody Sanderson, Scarlett Victoria Sandifer, KeAndrea Marshae Smith, Morgan Rebecca Sparrow, Summer Madison Taylor, Laura Amanda Waite, Stephen Lee Wiggins, Katelyn Reese Williamson and Shannel Doelynn Wilson.
Jones Hattiesburg: Blake Mackenzie Cowart, Alexis LeAnn Guthrie, Marcus Andrew Lippincott and Katelyn Angela Stone.
Jones Heidelberg: Todd Alexander Wells.
Jones Laurel: Auseona Arkell Abney, Manuel De Jesus Alvarado, Laura DiAnne Anderson, Kenneth Calvin Andrews, Courtney Gene Arrington, Sydney Jade Baker, Denis Javier Borges, Forrest Anderson Boyd, Kaitlyn Nicolle Boykin, Gary Brinkley, Mason Alexander Broome, Brittany Danielle Burnham, Nathan Cale Bynum, Christan Dayne Clark, Melody Lee Clark, Morgan Elise Clark, James Paul Coleman, Madelyn Jan Cooley, Matthew Lee Davidson, Ebony Nychelle Davis, Seth Michael Drennan, Justin Hunter Dyess, Adam Caleb Ezell, Andrew Fredrick Fiala, Whitney La'Cole Fowler, Kimberly Dianne Gill, Cameron Kade Green, Kory Coley Green, Sarah Elizabeth Gregory, Blake Allen Harrington, Hudson Lee Harris, Rexal Bernard Heidelberg, Jared Powell Herrington, Lauryn Glennisha Hicks, Karlee Nikole Hill, Brayden Alexander Hodge, Zachary Stewart Hodge, Brittany Hatten Hosey, Samuel James Houston, Reese Timothy Ishee, Corey Allen Johnson, Megan Elise Livingston, Willie Roy  Loftin, Kasey Danielle Logan, Donaldo Vicente Martinez, Haden Alexis Mauldin, Madison Taylor McDonald, Rhen Andrew McLeod, Alexis Gabrielle Melendez, Bianca Shikola Zari Milsap, Keturah Monique Milsap, Marcie Lynn Napier, Forrest Mitchell Nelson, Jerry Newsome, Amanda Gail Pace, Vonetta Page, Marla Danielle Parker, Taylor Victoria Pippin, Cole Wayne Pitts, Laura Christine Pitts, Richard Anthony Pitts, Brendan Chandler Pruitt, Chelsey Alexandria Reed, Katelyn Elizabeth Regan, Lance Richard Risher, Sarah Jessica Rushing, Hannah Brooke Turner, James David Walters, Sarah Elizabeth Watson, Leslie Jeanine Weaver, Carrie Dawn Welborn, Hannah Lynne Wilson, Salena Hope Wilson and Reed Austin Windham.
Jones   Moselle: Dallas Caleb Brownlee, Matthew Glen Eavenson, Cheyenne Dakota Fraun, Ashley Michelle Long, Dennis Christian McWilliams, Shannon Lindsay Murrell, Carolyn Faith Patterson, Lizbeth Paz Sanchez, Mercedes Starr and Lauren Hope Stringer.
Jones   Ovett: Hannah Shae Brooks, Jessica  Glenita Creppel, Jesse Todd Hinton, Skyy Lawrence Lee Simmons, Coby Brice Walters and Colton Thomas Warden.
Jones   Richton: Gabriel Edward Malone.
Jones   Sandersville: Isabelle Paige McLaurin and Shasta Michele  Pitts.
Jones   Seminary: Andrew Verelle Adamo, Precious Cheyanne Graham and Charleen Abigail Johnston.
Jones   Soso: Blake Dempsey Beach, Cole Alexander Bynum, Ethan Eric Manning, Joshua Laz Newcomb, Callie Olivia Shows and John Robert Walters.
Jones Taylorsville: April Chardea Barnes, Halie Elizabeth Blakeney, Dontazius O'Neal Cooley, Aaron Miles Huff, Larry Devonta Keys.
Kemper Dekalb: Brittany Elizabeth Baty.
Lafayette Oxford: William Ryan Starnes.
Lamar Hattiesburg: Matthew Ryan Adams, Pamela K Brown, Brandi Nicole Burge, Hannah Michelle Burks, Elijah Grant Cummins, Leiloni Lynn  Davenport, Tiffany Dawn Davis, Brian Charles Evans, Mary Joanna Goodin, Jasmine LaTrice James, Alyssa Tatiana Jensen, Jillian Leigh Ladner, Julianna Hayes Lee, Zachary Ryan Lee, Shreyaben Dilip Patel, AJ Thomas        Robinson, Emily Brooke Robinson, Nicholas Chase Simmons, Taylor Reney Simpson, Misty Dawn Trosclair, Samantha Grace Varner, Sarah Jane Wilkinson, Natalie Lauren Woo and Crystal Maria Yarbrough.
Lamar Purvis: Madison Riley Barnes, Shane Tyler Bolin, William Noah Clark, Miles Gipson Ezell, Davis Carter Lack and Logan Wade Scott.
Lamar Sumrall: Haleigh Ann Brock, Sarah Regan Haddox, Shelby Dykes Headrick, Reagan Ramey Jefcoat, James Tyler Jones, Briana Victoria Lee, Tony Triston Lewis, Chelsea Elizabeth Moore, Mollie Anniston Munn, Tabitha Lynn Rutland, Jolie Carroll Thrasher and Victoria Elizabeth Williford.
Lauderdale Collinsville: Brittany Ellen Hedgpeth.
Lauderdale Toomsuba: Nancy E Williams.
Lawrence Monticello: Carlie Braiden Ard and Lendon Dean Ellis.
Lawrence New Hebron: Maggie Lynn Merrell.
Lawrence Silver Creek: Cierra Nakia Horton.
Lawrence Sontag: Victoria Jayde Pennington.
Lowndes Columbus: Mara Elise Gray.
Marion Columbia: Sarah Renay Ardis, Markasia J'lisa Magee, John Miles McNeese, Andrew Russell Palmeri, Lesley Morgan Polk, Hannah Elizabeth Sellers, Creg Aaron Stringer and Anna Leslie Wilks.
Marion Foxworth: Destini M Swanigan.
Newton Newton: Toshiaunna Lashun Evans.
Pearl River Carriere: Ashley Reece Roche.
Perry Beaumont: Timothy Wayde Herring, Carly Rachael Lott and Megan Nicole Piercy.
Perry Ovett: Joshua Alexander Watkins.
Perry Petal: Ryan Matthew Breland and Tracey Quynh-Tram Hoang Nguyen.
Perry Richton: Robin Reneea Finley, Haley Scarlet Hinton, Jordan Arnell Husband, Manuel Gerardo Vega and Brittany Kathleen Welsh.
Pike McComb: Shellie Cambre Smith.
Pike Ruth: Patrick Daniel McGowan.
Rankin Brandon: Madison Renee Frazier, Macy Jane Gordon, David Alan Jefcoat and Regan Nicole Johnston.
Rankin Braxton: Hannah Nichole Marshall.
Rankin Florence: Alexandria Stori Parker and Kenneth Dylan Roach.
Rankin Flowood: Tony Ray Adams.
Simpson Magee: Hailey Michelle Lawrence and Wesley Michael McCool.
Simpson Mendenhall: Hannah Nicole Bynum, John Leighton Dupre', William Aeron Jones and Karlea  Marie Wallace.
Simpson Mount Olive: Ashton Alise Roberts.
Simpson New Hebron: Brody William Matthews.
Simpson Pinola: Asia Annalica Tashay Walker.
Smith  Bay Springs: Samantha Alese Dupree, Payton Reece Stringer and Matthew Taylor Sullivan.
Smith  Forest: Marisa Lynne Morgan.
Smith  Louin: Mercideas Dove.
Smith  Magee: Joshua Noel Allen.
Smith  Mize: William Hunter Hughes, Emily Nicole Keys, Bethany Brianna Pace, McKenzie Claire Rice, Ashton Breann Rouse, Issac Kelly Welborn and Anna Sheree Windham.
Smith  Morton: Matthew Joseph Hammons, Catherine Grace McIntyre and Sadiko Autumn Sullivan.
Smith  Mt.Olive: Courtney Shanta Autman.
Smith  Raleigh: Emerald Dakota Dyana Bradshaw, Ansley Eloise Johnson, Ashton Jade Loper, Monica Faith McDonald, Mason Patrick Wells and Heather Danielle Yelverton.
Smith Taylorsville: Olivia Helen Adams, Kristin Brooke Holder, Samantha Pitts Manning, Kiara Natasha Merrill, Keisha Sherree Payton and Madison  Michaela White.
Walthall Sandy Hook: Sarah Olivia  Stroud.
Walthall Tylertown: Roger Lee Nicks and Raven Deshawn Owens.
Warren Vicksburg: Kayla Marie Mayfield and Elliot Carrington Stockett.
Wayne Buckatunna: Aaron Damian Beasley, Ashtin Holly Beasley, Cassidy Faith Beasley, Kelsey Sienna Gossett, Molly Dee Pitts and Vernon Lee Sumrall.
Wayne Laurel: Grady Kyle Mosley.
Wayne Shubuta: YaRaeonna Luisa  Gandy, Charseanna Sharae Odom, McKensie Elise Pugh and Luke JaredReynolds.
Wayne Waynesboro: Lottie Idell Boyles, Rebekah Mackenzie Bradley, Amber Darlene Brewer, Jerry Hunter Bunch, Jerrika Artese  Davis, Emma Christine Everett, Stephanio Raymon Gandy, Jamaral Ladell George, Logan  Skylar Holyfield, Natalie Quatraile Howard, Cedric Demond Jones, Starren Blair Jones, Paige Sharon Lanter, Jordan Ambrosia Mills, Rushton Davis Milner, Brittany Liane O'Neal, Suraj Patel, Jennifer Mornay Reed,Emily Patricia  Revette, Tristian Jourdan Russ, Dakota Lyn Shoemaker, Bailey Alondra Smith, Braelyn Faith Smith, Ruth Nohemi Urrea-Alteres, Brady Scott Walters and October LaDawn Wolfe.
Webster Eupora: Autumn Michelle  Frost.
Wilkinson Woodville: Jacelia LaSha Fountain.

 

More News