Dean's List Honor Roll

Written By: Teresa McCreery
Email Address: teresa.mccreery@jcjc.edu
Date Submitted: 2016-01-08 15:00:11

JCJC DEAN’S LIST HONOR ROLL FALL 2015
 
Chatom, Alabama: Madeline Joanna Everett.
Fruitdale, Alabama: John David Thornton.
Abbeville, Louisiana: Ashailee Renee Brailey.
Mount Vernon, Alabama: Alyssa Marie Sullivan.
Satsuma, Alabama: Courtney Helen Parker.
Sarasota, Florida: Taqel Tamrin Lewis.
Ellenwood, Georgia: Kanisha Renae Tharpe.
Amite, Louisiana: Dylan Daniel Dover.
Denham Springs, Louisiana: Amanda Marie Holliday.
Houma, Louisiana: Lanie Marie Ronquille.
Houston, Texas: Scott Tyler  Jarvis.
 
Carroll McCarley: Cori Lane McCrary.

Claiborne Hermanville: Jimmieya BriShay Anderson.

Clarke Enterprise: Breanna  Leigh Cunningham.

Clarke Meridian: Victoria Lea O'Quin.

Clarke Quitman: Jordan Olevia Graham, April Kristine Lawson, Joshua DaShawn Robinson and Shiwuan Lamar  Saddler.

Covington Collins: Faith Marie Anderson, Justin James Aultman, Dillon Wade Chain, Tristan Schrader Coulter, Matthew Dwain Cross, Kristi Nicole Doby, Fate Massengale Eiland, Jacob Brody Keys, Blake Dell Lightsey, Suzanna Marie Salinas, Laken Olivia Sanford, Karla Ann Wilson and Kaitlyn Jasmine Windham.

Covington Hattiesburg: Lakan Diana Guelker.

Covington Mount Olive: La-Deja Monet Janae Easterling, Jacqueline Nicole Grantham, Jessie Jameel Hills, Me'lea Yasmeen Johnson and Tyler Calvin Kennedy.

Covington Seminary: Jarred Clint Ashley, Timber Josi Lott, Kristen Nicole Nelson, Kirkland Chad Sharplin, Kelsey Madison Venable, Victoria Ryan Hope Wheat and Leila Celeste White.

Covington Sumrall: Marissa Faye Ciraco.

Covington Taylorsville: Gregory Paul Bolton.

Forrest Carriere: Mallori Lynn Rodrigue.

Forrest Hattiesburg: Madalyn McNeel Beckham, Noah Lance Billingsley, Jacob Matthew Blesse, Matthew Baron Breland, Shooter Glenn Carswell, Kamron Chance Carter, Breauna  Nicole  Chapman, Mary Cathryne Crutchfield, Kenya  Latrece Culpepper, Kyrstin Necole Dahmer, Adam Christopher Danner, Joshua Aaron  Goldman, Scott Tyler Jarvis, Mary Louise Johnson, Chelsey Lyn Jones, India Selena Kohli, Uniqua Jhane Lewis, William Robert Lowery, Michael Jason McCool, Dezarae Faye Quintero, Marisa DeeAnn Redmond, Adam Lee Rigney, Kayla Dione Satcher, Kristin Dominique Shelby, Ericson Heath Wade and Michael Taylor Webb.

Forrest Laurel: Megan Louise Meadows.

Forrest Petal: Jared Evan Bennett, Katelynn Renee' Brock, Matthew Warren Bryant, Stacy Lashon Carter, Stephanie Nicole Collier, Zackary Ray Eddy, Trystan Tyler Hancock, David Landell Holmes Jr., Franki LaRae Hubbard, Clint Owen Lee, Briana Joy Lewis, Shanta Cieanna Magee, Christandre  Chardette McCaskill, Louis Charles Powell and David Anthony Williams.

Forrest Petal: Carrie  Rene Robertson, Amanda Ortego Rowley, Jared Michael Sewell and Seth Timothy Walters.          

George Lucedale: Geneva Ellyn Catlett, Joni Marie Creel, Alexis Michelle Horton, Tanner Lang Huddleston, Jerrica  Brooke Miller and Juliana Leigh Rouse.

Greene Leakesville: Emily Reve' Batley, Melissa Dial Clark, Brandon Skyler Parker, Joseph Michael Storment and Kayla Joann Williams.    

Greene Lucedale: Kody Paul Davis.

Greene McLain: Jonathan DeWayne Draughn and Robert James Rhodes.

Greene Richton: Lindsey Lauren Byrd, Shelby Lynn Freeman, Jonathan Marshall Henderson, Huston Alexander Kittrell, Regan Ashley Nicholson, Kristen Elizabeth Templeton, James  Christopher Turner and Lexus Caroline Watson.

Greene State Line: Kaitlyn Nicole Hovatter.

Hancock Bay St. Louis: Morgan Alexandra Kowalski.

Hancock Waveland: James Patrick Ponder.

Harrison Biloxi: Jhadia Adajha Harris and Sabrina Jean Sagers.

Harrison Gulfport: Jordan Alexander Jones.

Harrison Long Beach: Melody Alexa Howard and Jessica Lee Seal.

Harrison Saucier: Natalie Lauren Hogue and Kirstin Briana Woods.

Hinds Jackson: Taylor Elise Dodd and Toni Vontrell Leverette and Chase Tyler Pennington.

Hinds Terry: Chancee Lynn  Davis.

Jackson Moss Point: Okemah Deshawn Durgan and Shelby Lawson Nelson.

Jackson Pascagoula: Chris Todd Daugherty, Catherine Elizabeth Locklear and Lanecia Shakari  Stallworth.

Jasper Bay Springs: Mayson Elizabeth Barnes, Selena Susan Cannon, Autumn Rivers Mattox, Keshundra Leaisa Moore, Anna Claire Odom, Fallon Rebekah Sims, Amber De'Vay Walker and Bailey Diane White.

Jasper Heidelberg: Brittny Kristen Belding, Lenora Carter Carr, Phillip Mason Gray, Erica Jeanell Hobson and Bailey Christian Nichols.

Jasper Louin: Ricardo Ja'Roy De'nario Jones.

Jasper Raleigh: Robia SheraeBobbett and Rebekah LeAnne Sullivan.

Jasper Stringer: Stormy Cheyenne Boyanton, Quade Tanner Clark, Michael Jason Gambrell, Bridges Case Johnson, Taylor Renea Parker, Ryan  Chanler Smith and Ashley Caselle Valentine.

Jasper Vossburg: Morgan Lindsey Holifield.

Jefferson Davis Bassfield: Hannah Kate Hathorn and Jacob Lee Jackson.

Jefferson Davis New Hebron: Brianne Lyn Kelly.

Jefferson Davis Prentiss: Courtnay  Lorraine Evans, Mary LeAnne Griffith, Macon Cortez Holliman, Jasmine Shaquilla Price and Tyler Chadwick Shivers.

Jones Ellisville: Abbey Dale  Adams, Penny Cash Aultman, Kayla Alicia Donald, David Jacob Driskell, Dylan Milton Finch, Christen Nicole Ford, Austin McKinley Herrington, Kasey Katherine Hughes, Thomas Kirk Johnson, Christa Beth Knight, Ethan Patrick Laird, LeDaria Noel Moody, James Brandon Perry, Jamie Devonte Pruitt, Sabrina Claire  Rounsaville, Austin Harold Rowzee, Clinton Thomas Sasser, Kaitlin Diane Sellers, Carly McKinnon Shoemake, Sarah Mackenzie Shows, Cory  Austin Skellion, Alden Jae Swindle, Luke Lowery Tucker, Chris Norman Wallace, Lenzi Nicole Weems, Alexus Nicole Wilks.     
    
Jones Hattiesburg: Alexis LeAnn Guthrie.

Jones Heidelberg: Brittany Kay Kitchens.

Jones Laurel: Laura Ann Armour, Kayte Anne Avera, Britany Nicole Blakeney, Bailey Elise Brown, Charles Edward Brown, Madison Lynn Brownlee, Keundreiah Wa'ne Burns, Kaitlynn Amber Busby, Anna Nicole  Caldwell, Mason Chase Cook, Amber Dawn Craven, Emily Nicole  Davis, James Aaron Tyler Dyess, Hunter Analisa Eady, William Robert Farquhar, Lauren Millicent Farragut, Rexal   Bernard Heidelberg, Victoria Renae Hodge, Aaron Holmes Huff, Bryan Andrew Hutchinson, Joshua James Ishee, Matthew Townsend Ishee, Reese Timothy Ishee, Shelby Reese Ishee, David Keith Jones, Lindsey LeeAnn Jones, Alexis Michelle King, Kacie  Danielle King, Robert Christopher Laypath, Karley Brooke Livingston, Latonya Rachelle Lyons, Donaldo Vicente Martinez, Brittany Leigh Matthews, Shareena Marie McCullin, Hannah Colleen McFarland, Lacey Michelle McLain, Mikala Breanne McLaurin, Destiny Arianna Molloy, Marcie Lynn Napier, Jeremy Loyd Noble, Lauren Elizabeth Norris, Chad Hubert Parker, Katherine Elizabeth Phillips, Peyton F Ramsey, Willie Thomas Segrest, Cristina Lucerito Serrano, Brandon Louis Shelby, Madison Kate Smith, Bridgett Alexis Taylor, Lucy Caroline Taylor, Phebe Alexis Tisdale, Jacob Chauncey Walker, Mollie Renee Ward, Allison Lane Wigley, Matthew Evan Wilson, Haylee Alexandria Windham, Benjamin Austin Winpigler, Shelby Lea Yarber and Robert Steven Zugg.

Jones Moselle: Curtis Walter Maney, Dennis Christian McWilliams, Stephanie Lauren Murrell, Katie Breanne Nelson, Lourdes Sanchez Paz and Mercedes Starr.

Jones Ovett: Taylor Allen Byrd, Donna Lamanda Collins, Andrew James  Hargrove, Steven Tyler Lirette, Rachel Victoria Tucker and Jessica Glenita Creppel.

Jones Richton: Caitlin Brooke Malone.

Jones Soso: Quentin Sace Buck, Emily Lynn Davis, Miles Dwayne Dennis, Ashley Nicole Hitem, Kaitlyn Danielle Hite, Joshua  Laz Newcomb, Nathaniel Austyn Sumrall and Ross Graham Thompson.

Jones Taylorsville: Debra Dian Carr, Matthew Garland Huff and Zandreka Quashai Ratcliffe-Graves.

Jones Wesson: Johnkil Wiyon Skipper.

Lamar Hattiesburg: Paul James Andrews, Cruise Allen Beeding, Rayna DeShae Brumfield, Emily Allison Burnett, Mary Jaclyn Creel, Leiloni Lynn Davenport, Eden Danielle Dearman, Brian Charles Evans, Lindsey Allison Garrity, Nicole Lynda Hebert, Kristen Jarnae Hollingsworth, Terry Curtis Jackson, Zane Robert Jarvis, Joshua Stephen Kemp, Rushton Lewis Kennedy, Jillian Leigh Ladner, Ashley R Lavallais-Hocker, Rachel Lynn Martin, Alejandra Ortiz, Joseph James Patterson, Kayla Marie Phipps, Kaitlyn Megan Pittman, AJ Thomas Robinson, Ethan Buck Rushing, Tanner Scott Shutze, Natalie Lauren Woo and Madison Alicia Knoll.

Lamar Lumberton: Haven Cheyenne Kiser.

Lamar Purvis: William Noah Clark, Logan  Wade Scott, Bailey Nicole Simmons, Cody Randal Steele and Madison Kate Torres.

Lamar Sumrall: Stephen Heath Benson, Christopher Theadore Bond, Katherine Maria Forsmark, Jared Anthony Idom, Sheri Denise Lowery, Brianna Laine Risley, Dustin Keith Russell, Patrick Dalton Smith and Rebecca Gail Turner.

Lawrence Monticello: Sarah-Rebecca Karissa Citlahua.

Lee Saltillo: Anna Claire Price.

Lincoln Brookhaven: Madison Rae Currie.

Madison Canton: Courtney Simone Catchings and Jaylin Nicole Goodloe.

Madison Madison: Kiyah LaNiece Hillman and Emily Hannah Jones.

Madison Ridgeland: Carlie Elizabeth Kellems.

Marion Columbia: Jordyn Nicole Brown, Jacob Terrell Ham, Samuel Kirklan Landrum, Ashley  Lauren Purvis and Jenna Denise Smith.

Marion Kokomo: Sophia Jerenea Daniel and Danita Daichon Stevenson.

Marshall Waterford: Joshua Guy Keel.

Neshoba Philadelphia: Bethany Hope Young.

Newton Hickory: William Troy Brand.

Newton Newton: Toshiaunna Lashun Evans.

Oktibbeha Starkville: Michael Frederick Godley, Stephen Harris Jones and McClain Michelle Morgan.

Pearl River Picayune: Taylor Nashira Haralson and Paige Elizabeth Monnin.

Perry Petal: Destiny  Elizabeth Barrett, Billy Dillon Byrd and Julie Linh Nguyen.

Perry Richton: Lyric Ailiyah Brown, Janson Scott Conway, Melanie Brooke Dunnam, Emily Milagros Frometa, Camille Brooke Fulmer, April Marie Graham, Krista Noel Robinson, Adam Reece Wigley and Eules Claude Williams.

Pike McComb: Pennie Marie Frith.

Rankin Brandon: Madison Renee Frazier, Cannon Jennings Gibbs, Shelton Mackenzie Wallace and Ethan Alexander Williams.

Rankin Florence: Abigail Faith Taylor.

Rankin Pearl: Katelyn Renee Files and Benjamin Malone Husbands.

Simpson Magee: GlenCade Cockrell, Porcha Mishia Leggett, Molly Elizabeth McCool and Anfernee Darnell Showers.

Simpson Mendenhall: Aaliyah Zhane Chatman and Megan L Fewell.

Simpson New Hebron: Brody William Matthews.

Smith Bay Springs: Samantha Alese Dupree, Madison Taylor Matthews and Thomas Jack McMullan.

Smith  Louin: Regina Markesial McLaurin and Alexis Dominique  Rambo.

Smith  Magee: Joshua Noel Allen and Katelyn Elizabeth Martin.

Smith  Mize: Tyler Cole Austin, Makayla LeAnn Bavido, James Allen Bynum, Kimberly Leann  King, Hannah Alyse Middleton, Marissa Fay Mulconrey, Bethany  Brianna Pace, Paul Devin Pinkerton, Donnette Rachel Sanderford and Amanda Kay Turnage.

Smith  Mt. Olive: Courtney   Shanta Autman and Jonathan Kendall Goforth.       

Smith  Raleigh: Monica Faith McDonald, Roslyn Nico Miller, Kevin Dean Sullivan, Bethany Lynn Vanderford and Tyler Mitchell Wells.

Smith  Taylorsville: Joseph Cade Atwood, Ashleigh Marie Blakeney, Ethan Aaron Blakeney, Rhonda Jean Blakeney, William McKinley  Butler, Michael Robertson Coats, Justin Micheal Evans, Lukas Thomas Ishee, Zachary Taylor  McKinley, Samantha  Denise Pitts, Joylynn Marie Rhinehart, Dakota Lee Sills, Seth Walters and Raegan ReeAnn Yelverton.

Stone   Perkinston: Traci Andrae Monroe.

Sunflower Bay Springs: Patrick Douglas Lofton.

Walthall Sandy Hook: Caleb Mitchell Ladner.

Walthall Tyertown: Jahmaad Isaac Harrell, Cameron Edward Crawford, Raven Deshawn Owens and Coleman Seth Reagan.

Warren Vicksburg: Kristen  Elizabeth Buchanan, Alexis Jolene Hearn and Katie Liane Schroeder.

Wayne Buckatunna: Kayla Rene Hopkins.

Wayne Shubuta: YaRaeonna Luisa  Gandy, Seitoku Michael Hoffman and McKensie Elise Pugh.

Wayne State Line: Jennifer Annette Crager and Jone't Dominique Johnson.

Wayne Waynesboro: Larry Daquon Carter, Tyler Reed Cochran, Alexa Blake Deas, Sumerlea Covington Douglas, Alaynna Rose Eidson, Larryme Shantina Everett, Madison Brittany Freeman, Kayla Michelle Gordon, Ashley Danielle Green, Shaquavous On'Yale Harris, Natalie Quatraile Howard, Jordynne Alexis Rose McCarty, Branna Shanay McDougle, Kiana De'Marius McFadden, Tracey Skylnn McGill, Shy Erviyunna Moore, Adaisha Kieanna Nobles, Michael Cade Owen, Devante Lashawn Ramey, Kianna Antwanetta Ramey, Kassidy Mikayla Smith, Janice Renee Tiner and Corrina Vidalia Waller.

Wilkinson Woodville: Jennifer Dawn Chaffin. 

 

More News